Czy będą dopłaty do pelletu?

Trwają prace nad kolejnymi inicjatywami, które mają złagodzić skutki rosnących cen energii. Wśród nich jest przyznanie dodatku na inne paliwa niż węgiel. W ramach tarczy antyinflacyjnej rząd podjął kroki mające na celu obniżenie cen energii elektrycznej i paliw płynnych, ale nie biomasy.

Ważne stanowisko w tej sprawie zajął Marcin Wiącek – rzecznik praw obywatelskich, który uważa, że wprowadzenie tzw. dodatku węglowego dla osób ogrzewających domy węglem dyskryminuje tych, którzy w tym celu używają gazu, pomp ciepła czy energią elektryczną. To kolejny krok RPO w tej sprawie, bo wcześniej pytał Ministerstwo Klimatu i Środowiska o wsparcie dla pelletu drzewnego.

W ostatnich dniach rząd podjął decyzję, by jeszcze przed sezonem grzewczym przygotować przepisy wprowadzające kolejne dopłaty. Mają dotyczyć oleju opałowego, pelletu, gazu LPG, być może także drewna. Inny pomysł zakłada obniżkę lub wyzerowanie stawki VAT na pellet, olej opałowy i węgiel. Jest szansa, że zmiana weszłaby w życie 1 listopada, kiedy będzie wydłużana obecnie obowiązująca tarcza.

O takie rozwiązania apelowała do rządu Polska Rada Pelletu (której For Nature Solutions jest aktywnym członkiem) skupiająca producentów pelletu oraz producenci kotłów na to paliwo i zwróciła się z prośbą o pomoc dla osób, które zdecydowały się na ekologiczne ogrzewania domów i teraz za to zapłacą więcej.